Programme

SESSIONS DU MATIN

8.00 – 8.30

  Accueil & Café

8.30 – 8.35

  Introduction
  Xavier Nesme

  Ecologie Microbienne, INRA, CNRS, Lyon (FR)

8.35 – 9.45

  ECOLOGIE, SANTE ET EVOLUTION                                                       

 

  Cancer and evolutionary ecology of organs
  Frédéric Thomas

  MIGEVEC, Montpellier (FR)

  Plant-fungal symbiosis and its significance in the evolution of terrestrial plant life
  Katie Field

  School of Biology, University of Leeds, Leeds (UK)

9.45 – 10.55

  MICROBIOTES, SANTE et DEVELOPPEMENT DES EUCARYOTES                                        

 

  Host/Microbiota mutualism: lessons from gnotobiotic animal models
  François Leulier
  IGFL, ENS, Lyon (FR) 

  Does microbiota contribute to fitness variation of the model plant Arabidopsis thaliana in natural settings
  Fabrice Roux
  Laboratore des Interactions Plante-Microbes, INRA, Toulouse (FR)

10.55 – 11.20

  Pause café

11.20 – 12.30

  BIO-ETHIQUE, DEONTOLOGIE, LEGISLATION et ACCEPTABILITE                    

 

  The Access and Benefit-Sharing procedures in Europe and in France – The implementation of the Nagoya Protocol
  Sarah Aubertie

  Fondation pour la Recherche sur la Biodiversité, Paris (FR)

  Gene editing: new plant breeding technologies, but old GMO-type regulation?
 
Marcel Kuntz
  Université Joseph Fourier, Grenoble (FR)

12.30 – 14.00

  Buffet de midi

 

SESSIONS DE L'APRES-MIDI

14.00 – 16.00

ATELIER 1

 Ecologie et concepts évolutifs dans la compréhension et la prévention des maladies

 

ATELIER 2

Microbiotes, santé et développement des eucaryotes

 

ATELIER 3

Ecueils réglementaires et éthiques aux projets en Sciences et Santé

 

  Animateur: Dominique Pontier, LBBE, Lyon (FR)

 

Experts:

Frédéric Thomas, Hugo Aguilianu, Marc Artois, Edith Bonnelye, Chantal Diaz, Lucie Etienne, Maria-Halima Laaberki, Jean-François Lemaître, Jean-Yves Madec, Charles Manceau, Philippe Marianneau, Paul Martin, Luc Perino, Frédérique Ponce

 

 

  Animateur: Abdelaziz Heddi, INSA, Lyon (FR)

 

Experts:

François Leulier, Fabrice Roux, Pascal Simonet, Claire Valiente, Dominique Loqué, Andrea Tamellini

 

Animateur: François Chapuis, CHU, Lyon (FR)

 

Experts:

Marcel Kuntz, Sarah Aubertie, Pascal Maire, Sylvie Baudino, Charlie Scutt

 

16.00 – 16.30

  Pause café

16.30 – 17.30

  Discussion générale et Conclusions


Personnes connectées : 2